Villa Kiralamada Fatura ve Vergilendirme

Fatura ve Vergilendirme

Firmamızın Sorumluluğu : ResitalVilla.com sistemi üzerinden yapılan rezervasyonlarda firmamız hizmet bedeli tutarı KDV dahil olmak üzere fatura kesmekte, geriye kalan ücretleri ev sahiplerine tediye etmektedir. Dolayısı ile firmamız sadece hizmet bedeli tutarı kadar mali sorumluluk sahibidir. Hizmet Bedeli dışındaki tutarların faturalandırılması konusunda Ev Sahibi / Satıcı sorumludur.  

Sisteme kayıtlı ev sahipleri iki türlü vergilendirme şekline haizdir; Ticari kazanç olarak vergilendirme, Gayrimenkul sermaye iradı (Kira geliri) olarak vergilendirme.

Vergi mükellefi olan Ticari işletmesi olan Ev sahiplerinin sorumluluğu :

ResitalVilla.com sistemi üzerinden Villa, Apart veya Residance işletme belgesi bulunan işletmeler veya ticari tesisler firmamız tarafından gönderilen tediye yolu ile tasarruflarına giren tutarını misafirlere fatura edebilmektedirler. Bu tarz ev sahiplerimizden giderlerinizde kullanılmak üzere fatura talebinde bulunabilirsiniz.

GMSI (Gayrimenkul sermaye iradı)  mükellefi olan Ev sahiplerinin sorumluluğu :
Sisteme kayıtlı ev sahiplerimize tediye edilen ve tasarruflarına giren tutarları Gayrimenkul Sermaye iradı üzerinden vergilendirilerek yıllık beyanname vermektedirler. Ev sahiplerinin talebi doğrultusunda ev sahibi adına vergi ödemelerinin ResitalVilla.com üzerinden yapılması mümkündür. Ancak buna göre de ödemelerinizden %18 KDV + %23 kurumlar stopajı kesintisi yapılarak kesilen bu stopajları gelirler İdaresi’ne ev sahibi adına göndermemiz gerekmektedir. Böyle durumlarda ev sahipleri ödemesi gereken vergi tarafımızca ödenecek ve bu tutarda fiyata dahil edilir.

Fırsatlarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Email abonelerimize çok sıkıcı olmadan yaklaşan indirimli kiralık villa fırsatlarını duyurmaya özen gösteriyoruz.
Abone Formu