Aziz (St.) Nikolaos Müzesi Gezi Rehberi

Aziz (St.) Nikolaos Müzesi Gezi Rehberi

5 Mart 2022
Aziz (St.) Nikolaos Müzesi Gezi Rehberi

St. Nikolaos, tüm dünyada Noel Baba adıyla bilinir. Likya medeniyetinin en önemli kentlerinden biri olan Patara sınırları içerisinde doğduğu bilinen Aziz Nikolaos, hayatını Myra şehrinde, yani Antalya’nın Demre ilçesinde geçirmiştir. Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi, Demre ilçe merkezinde yer alır. Bir rivayete göre, Haçlı Seferleri sırasında İtalya’dan gelen tüccarlar Noel Baba’nın kemiklerini kaçırarak Bari’deki bir bazilikaya gömmüşlerdir. Geriye kalan bazı kemiklerin ise Antalya Müzesinde korunduğu bilinir. Tatilini Demre ve Antalya civarında geçirmeyi planlayanların mutlaka görmesi gereken Aziz Nikolaos Kilisesi, mimari özellikleri ile Bizans Dönemi’nin en seçkin örneklerinden biridir.

 

Aziz (St.) Nikolaos Müzesi Hikayesi

Aziz Nikolaos hayatını Myra şehrinde piskoposluk yaparak geçiriyor. Yaşarken edindiği saygın dini kişilik öldükten sonra azizlik mertebesine ulaşmasını sağlıyor. Tüm Avrupa’daki en popüler azizler arasında yer alan St. Nikolaos, yaşadığı dönemde Anadolu’nun da en önemli din otoriteleri arasında bulunuyor. Bu sevilen azizin ölümünün ardından Myra halkı onun adına önce bir anıt, sonra da oldukça görkemli bir bazilika inşa ettiriyor. Bizans döneminin ilgi çekici mimari örneklerinden olan bazilika, iç avlu, kubbeli bir orta mekan, bema ve koro basamaklarından oluşuyor. Aziz Nikolaos, zaman içerisinde Noel Baba ile özdeşleştiriliyor ve efsanevi bir karaktere dönüşüyor. Hollanda ve İngiliz kültüründe Santa Klaus olarak da bilinen St. Nikolaos, özellikle Doğu Akdenizli gemicilerin koruyucusu olarak atfediliyor. Sefere çıkan denizcilerin Aziz Nikolaos ikonasını gemilerine asması da yıllar içerisinde bir gelenek halini alıyor.

 

Aziz (St.) Nikolaos Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Aziz Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi, Demre ilçe merkezinde bulunuyor. Müzeyi ziyaret etmek için Antalya Havalimanını kullanabilir, havalimanında bulunan servis ve otobüslerle Demre’ye ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınızla geliyorsanız, Antalya Demre karayolu üzerinden yaklaşık 2,5 saat içerisinde Demre’ye ulaşabilirsiniz. Yine Antalya merkezde bulunan otobüs ve minibüslerle de Demre ilçesine kolaylıkla ulaşabilir ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Aziz (St.) Nikolaos Müzesi Çevresinde Konaklama

Aziz Nikolaos Müzesi ve bazilika, Antalya ve civarı için yapılan tatil planlarına mutlaka eklenmesi gereken önemli tarihi güzellikler arasında yer alıyor. Eğer Demre ve Antalya civarında kalıyorsanız, otel ve pansiyon gibi konaklama seçeneklerinin yanı sıra lüks kiralık villa seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Tatilvilla aracılığıyla son derece uygun fiyatlarla sunulan villalar, konforlu bir tatilden beklediğiniz tüm detayları içeriyor. Şimdi Fethiye kiralık villa ve Kaş kiralık villa seçeneklerine hemen göz atın, istediğiniz villayı saniyeler içerisinde kiralayın.

Fırsatlarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Email abonelerimize çok sıkıcı olmadan yaklaşan indirimli kiralık villa fırsatlarını duyurmaya özen gösteriyoruz.
Abone Formu