Likya Uygarlıkları Müzesi Hakkında Bilgiler

Likya Uygarlıkları Müzesi Hakkında Bilgiler

8 Ağustos 2021
Likya Uygarlıkları Müzesi Hakkında Bilgiler

Likya Uygarlıkları Müzesi, Antalya’nın Demre ilçesinde bulunuyor. Myra Antik Kenti liman şehri Andriake Örenyeri içinde bulunan bina, önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Günümüze kadar kalan, tarihi eser niteliğindeki Likya kentlerine ait eşyaları içeren müzede, Likya medeniyetinin tarihine, coğrafyasına, sosyal ve ekonomik yaşantısına dair bilgi panoları, interaktif sunumlar ve canlandırmalar da bulunuyor. Antalya’ya yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta olan Demre’ye ulaşarak hem Likya Uygarlıkları Müzesini hem de Myra Antik Kenti’ni görebilir, aynı zamanda Andriake Örenyeri’ni de ziyaret edebilirsiniz.

 

Likya Uygarlıkları Müzesi Hakkında Öne Çıkan Bilgiler

Likya medeniyetine dair hemen hemen her tür bilgi ve eserin yer aldığı müze binası, MS 129-130 yıllarında inşa edilen Granarium, yani İmparatorluk Silosu onarılarak yapılıyor. 8 bölümden oluşan yapıda; Likya Birliği kentleri olan Ksanthos, Tlos, Myra, Arykanda, Antiphellos, Olympos, Patara ve Pınara adına düzenlenen sekiz salon bulunuyor. Her bir salonda o döneme ve şehre ait coğrafi ve tarihi bilgiler yer alırken, şehrin epigrafisi, sikkeleri, ekonomisi, din kültürü ve sosyal yaşamı hakkında detaylı bilgi sahibi olunabiliyor. Tarihsel gelişim içerisinde sunulan eserlere bilgi panoları, canlandırmalar ve interaktif sunumlar eşlik ediyor. Müze gezisine başlamadan önce Likya Uygarlıkları ile önemli bilgilendirmeler sunan 8 dakikalık kısa filmi izleyebilir, müze gezisinin sonunda ise 7. salonda bulunan gemi simülasyonu gösterisini izleyerek Likya liman kentlerini gözünüzde canlandırabilirsiniz.

 

Likya Uygarlıkları Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Likya Uygarlıkları Müzesi, Antalya’nın Demre ilçesinin beş kilometre güneybatısında bulunuyor. Antalya Havalimanı’nı kullanarak havalimanından servis, otobüs ya da özel araç kiralama seçeneği ile Demre’ye ulaşabilirsiniz. Ören yeri, Demre ile Kaş arasında bulunan karayolunun Çayağzı’na giden bölümünde yer alıyor. Bu bölgeye hem özel aracınızla hem de düzenlenen otobüs turları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Likya Uygarlıkları Müzesi Çevresinde Konaklama

Uzun süredir hayalini kurduğunuz yaz tatili planınızın içerisine Likya Uygarlıkları Müzesi ve Andriake Örenyeri’ni eklemeyi sakın unutmayın. Antalya civarındaysanız, Kaş’ta yer alan otel, pansiyon, apart, kamp ve ev kiralama alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Eğer çok daha özel bir tatil deneyimine hazırsanız, villa kiralama yöntemini tercih edebilirsiniz. Kaş villa ve Kalkan kiralık villa seçenekleri sizleri bekliyor. Doğa ya da deniz manzaralı, muhafazakar, açık ya da kapalı havuzlu birbirinden modern villa seçenekleri ile daha önce deneyimlemediğiniz bir tatile hazır olun. Şimdi resitalvilla.com’a tıklayın, kriterlerinizi girin, en uygun fiyatlarla hayalinizdeki villaya ulaşın. Üstelik rezervasyon yapmak sadece bir kaç dakikanızı alacak.

Fırsatlarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Email abonelerimize çok sıkıcı olmadan yaklaşan indirimli kiralık villa fırsatlarını duyurmaya özen gösteriyoruz.
Abone Formu