Tlos Antik Kenti ve Yakapark Gezi Rehberi

Tlos Antik Kenti ve Yakapark Gezi Rehberi

5 Mart 2022
Tlos Antik Kenti ve Yakapark Gezi Rehberi

Tlos Antik Kenti, Fethiye’nin 42 km doğusunda bulunan Yakaköy sınırları içerisinde bulunuyor. Bu antik kentin sınırları Akdağlar’ın batı yamaçlarından başlıyor ve Eşen Nehri’nin döküldüğü vadi düzlüğüne kadar uzanıyor. Muğla, Fethiye ya da Antalya civarında tatil yapmayı planlayanların mutlaka görmesi gereken tarihi güzellikler arasında olan şehir, Likya medeniyetinin en eski yerleşim yerlerinden birini oluşturuyor. Siz de civarda bulunan birbirinden modern ve konforlu kiralık villa seçenekleriyle hayatınızın tatilini yapabilir,aynı zamanda Tlos Antik Kenti ve Yakapark’ı da ziyaret edebilirsiniz.

 

Tlos Antik Kenti Efsanesi

Tlos Antik Kenti, içerisinde bulunan akropol alanında yer alan Kronos Tapınağı ile dikkat çekiyor. Tanrıların tanrısı olarak bilinen gök tanrısı Kronos’a adanan tapınak, Anadolu’da Kronos’a adanan tek tapınak olma özelliğini taşıyor. Tlos Antik Kenti içerisinde nekropol, tiyatro, stadyum ve hamam da bulunuyor. Şehir, efsaneye göre mitolojideki Kanatlı at Pegasus ile Bellerophontes karakterlerine de ev sahipliği yapıyor. Tlos kaya mezarları Likya mimarisinin en nadide örneklerini oluştururken, Pegasus ile Bellerophontes’in üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği anıt mezar da görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor.MÖ 4. ve 5. yüzyıllarda görkemli bir çağ geçiren şehir, Büyük İskender’in Anadolu’ya gelişiyle tamamen Makedon İmparatorluğu hakimiyeti altına giriyor.

 

Tlos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Tlos Antik Kenti’ne ulaşmak için Dalaman Havalimanı kullanılabilir. Fethiye’ye 42 km uzaklıkta olan kente ulaşmak için ise araç kiralama opsiyonunu kullanmak gerekiyor. Ören yerine özel araçla ulaşım yaklaşık 40 dakika sürüyor. Önce Muğla’nın Seydikemer ilçesine, oradan da Düğer Köyü’ne varmadan soldan yolu takip ederek Tlos tabelalarını görebilirsiniz.

 

Tlos Antik Kenti ve Yakapark Konaklama Seçenekleri

Fethiye civarında geçireceğiniz unutulmaz bir tatil için çok daha konforlu bir seçenekte karar kılabilirsiniz. Kalabalık arkadaş grupları, aile ya da baş başa romantik tatiller için tasarlanan, havuzlu, manzaralı, denize ve doğaya yakın kiralık villalar aradığınız tüm modern detayları içeriyor. Bunun için tek yapmanız gereken Tatilvilla’da aradığınız kriterleri girmek ve size en uygun villa tipi için çok kısa bir sürede rezervasyon yapmak. Üstelik tatil planınızı sadece yazın değil farklı mevsimlerde de yapabilir, kapalı ve ısıtmalı havuzlu villa seçenekleriyle soğuk havalarda da maksimum keyif ve konfor deneyimleyebilirsiniz. Şimdi Fethiye kiralık villa ve Muğla kiralık villa seçeneklerine hemen göz atın, hayalinizdeki villaya en uygun fiyatlarla ulaşın.

Fırsatlarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Email abonelerimize çok sıkıcı olmadan yaklaşan indirimli kiralık villa fırsatlarını duyurmaya özen gösteriyoruz.
Abone Formu