Gömbe Yaylası Gezi Rehberi

Gömbe Yaylası Gezi Rehberi

8 Ağustos 2021
Gömbe Yaylası Gezi Rehberi

Gömbe yaylası, Kaş, Kalkan ve Elmalı üçgeninde yer alan Yumru Dağı zirvesinde bulunuyor. Akdeniz’in kavurucu sıcaklarından uzaklaşmak, doğa ile iç içe serin bir tatil geçirmek isteyenlerin en sevdiği lokasyonların başında gelen yayla, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle yaz aylarında artan nüfusunun çoğunu Kaş, Fethiye ve Kalkan’dan grup halide gelen turistler oluşturuyor. Gömbe Yaylası’nın civarında ise diğer doğal güzellikler Uçarsu Şelalesi ve Yeşilgöl yer alıyor. Yaz sıcağından bunalan, serin ve doğa ile baş başa bir tatil geçirmek isteyenler soluğu Gömbe Yaylası’nda alıyor.

 

Gömbe Yaylası Hakkında Merak Edilenler

Kaş’ın merkez yaylası olan Gömbe, aynı zamanda ortasından dere akan bir yayla köyü. Uçarsu Şelalesi, bahar aylarında Gömbe’ye, Ekim ayından itibaren ise Fethiye’ye akıyor. Gömbe yaylası tarihi öneme sahip bir yayla olmasıyla da öne çıkıyor. Özellikle hristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi olarak önem kazanıyor. Bu nedenle bölgede gezerken eski lahitlere ve kilise kalıntılarına rastlamak mümkün. Osmanlı döneminde hayvan panayırı olarak kullanılan bölgede günümüzde yörük yaşamı hâlâ devam ediyor. Yaylanın elması, cevizi ve armutu oldukça popüler. Yaklaşık 3000 metre yüksekliğinde olan Akdağ’dan kopan ve Gömbe’ye dökülen Uçarsu Şelalesi’ne gitmek için önce 7 kilometrelik patikadan araçla ilerlemek, ardından da 1,5 kilometre kadar yürümek gerekiyor. Yine bölgeye gitmişken civarda bulunan Yeşilgöl de ziyaret edilebilir. Adını yemyeşil suyundan alan yeşilgöl, yaklaşık 50 dönümlük alanıyla piknik yapmak açısından da son derece ideal.

 

Gömbe Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Gömbe Yaylası’na Kaş, Kalkan ve Fethiye’den ulaşım oldukça kolay. Yumru Dağı’nın zirvesinde bulunan yayla, Kaş’tan Elmalı’ya giden yolda bulunuyor. Yaklaşık 70 kilometrelik bir yolun ardından yaylaya ulaşılabiliyor. Bu yol, hem asfalt yol olması hem de çam ağaçlarıyla dolu olması nedeniyle oldukça keyifli bir yol. Gömbe Yaylası’nın rakımı 1980 metre. Elmalı’ya 30 km, Kalkan’a ise 40 km uzaklıkta olan yaylaya özel araçla ulaşılabildiği gibi, tur düzenleyen özel acentalar aracılığıyla da gidilebilir.

 

Gömbe Yaylası Konaklama

Gömbe Yaylası, Kaş, Kalkan ve Fethiye gibi ünlü tatil beldelerine yakın olmasıyla öne çıkıyor. Yaylada kamp yapılabildiği gibi, bu tatil bölgelerinde bulunan konaklama seçeneklerinden de yararlanılabilir. Otel, pansiyon ve apart gibi seçeneklerin yanı sıra çok daha konforlu bir tatil için lüks kiralık villa seçeneği tercih edilebilir. Kaş kiralık villa, Fethiye kiralık villa ve Kalkan kiralık villa seçenekleri tatiline Gömbe Yaylası’nı dahil etmek isteyenler için oldukça etkileyici alternatifler içeriyor. Muhafazakar, havuzlu, doğayla iç içe, merkeze yakın ve indirimli villalar, konuklarına maksimum keyif ve konfor elde edecekleri bir tatil sunuyor. Siz de Tatilvilla üzerinden istediğiniz villaya karar verin, en uygun fiyatlarla tatil planınızı hayata geçirin.

Fırsatlarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Email abonelerimize çok sıkıcı olmadan yaklaşan indirimli kiralık villa fırsatlarını duyurmaya özen gösteriyoruz.
Abone Formu